Какаово масло
botanical:
family:
Theobroma Cacao
Malvaceae
Като козметична съставка:
INCI наименование
Категория
Метод на извличане
Външен вид
Миризма
Абсорбиране
Подходящо за
Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter
Базово масло
Студено пресоване
Плътно, твърдо масло с лек жълтеникав отенък. Разтапя се при температура над 35°C.
Напомня аромата на бял шоколад
Средно бърза скорост на усвояване
Нормална, суха, напукана или разранена кожа
Композиция
Полиненаситени мастни киселини
Мононенаситени мастни киселини
Наситени мастни киселини
Други
Линолова киселина: 3%
Олеинова киселина: 35%
Палмитинова 25-30%, Стеаринова: 30-35%
Фитостероли, витамин Е
Богато на наситени мастни киселини и полифеноли, какаото е известно със своите противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Ценнo заради ефекта си против стареене, то поддържа кожата мека, гладка и влажна – идеален избор за суха, сърбяща кожа, страдаща от дерматит, екзема или псориазис.
Какво представлява какаовото дърво?
Какаовото масло е страничен продукт от производството на какао. Получава се чрез пресоване на зърната, намиращи се в шушулката на какаовото дърво, известно като Theobroma cacao. То е малко вечнозелено дърво, произхождащо от тропическите райони на северната част на Южна Америка. Theobroma cacao расте на групи по бреговете на реките в естественото си местообитание, с корени, често покрити с вода за дълги периоди от годината.
Въпреки че дървото Theobroma cocoa се култивира главно за консумация, какаото е полезно за редица медицински цели – помага за стимулиране на нервната система, понижаване на кръвното налягане, предотвратяване на сърдечни заболявания, регулиране на диабета и успокояване и омекотяване на увредената кожа. Помага и срещу анемия, ангина, синини, напукана кожа и изгаряния.
История на какаото
Какаовото дърво се култивира от векове от маите и ацтеките, които са използвали какаовите зърна при годеж, брачни церемонии и религиозни ритуали, а също и като валута за закупуване на стоки сред местните. В миналото какаовите зърна са били ценни и скъпи и само кралските особи, воините и богатите са могли да им се насладят. След откриването на Америка испанците пренасят какаовите зърна в Европа, където започват да се използват за направата на шоколад.
Характеристики
Какаовото масло съдържа висок процент наситени мастни киселини (стеаринова и палмитинова), които му дават характерната твърдост при стайна температура, а също и добрата стабилност – какаовото масло не гранясва бързо и има срок на годност до пет години. При допир с кожата или температура над 35-36°C какаовото масло се разтапя. Нанесено върху кожата, то попива бързо и не оставя мазно усещане.
Има светло жълт цвят и характерен аромат, напомнящ на бял шоколад.
Освен наситените мастни киселини, какаовото масло е богато на токофероли (вит Е) и полифеноли – антиоксиданти, които защитават кожата отвътре, като неутрализират оксидативния стрес (основен фактор за преждевременното стареене на кожата), намаляват възпалението и предпазват кожата от увреждане от слънцето.
В козметиката
Като съставна част на козметичните продукти, какаовото масло придава плътност, гъстота и стабилност на текстурите, а също и лек шоколадов аромат.
Какаовото масло е ценно и заради неговите овлажняващи и омекотяващи свойства. При нанасяне, то се абсорбира лесно от кожата, правейки я по-гладка и мека, като същевременно образува защитен слой, който предпазва от загубата на влага. Подходящо е за нормална, суха, разранена, напукана или изгоряла кожа.
Какаовото масло не е слънцезащитен продукт и няма слънцезащитен фактор !!!
Самостоятелното му използване преди излагане на слънце с цел бързо получаване на тен е опасно за кожата!